تبلیغات
پایگاه فرهنگ مهدویت-(عظمت غدیر) - ادامه نماز بعد از سجود...
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                              أللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحجّة بِنِ الحَسَن، صَلَوَاتُکَ عَلَیْهِ وَ عَلی آبَائِهِ فِی هذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَة، وَلِیّاً وَ حَافِظاً، وَ قَائِداً وَ نَاصِراً، وَ دَلِیلًا وَ عَیْناً، حَتّی تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً، وَ تُ مَتِّعَهُ فِیهَا طَوِیلاً ، بِرَحمَتِکَ یا اَرحَمَ الرّاحِمین

 

------------------------------------------------------------------------------------  

با تمام شدن سجده دوم ،یک رکعت نماز به پایان میرسد ؛یعنی تا بدینجا، رکعت اول نماز را خوانده ایم بنابراین بطور خلاصه،رکعت اول نماز عبارت است از :

1-گفتن الله اکبر در آغازنماز

-2قرائت حمد و سوره

3-رکوع و ذکر آن

4دو سجده و ذکر آن

------------

حال برمیخیزیم و میگوییم:«بحول الله و قوته اقوم و اقعد»، یعنى به یارى خداى متعال و قوه او برمى‏خیزم و مى‏نشینم

-در تمام نمازهاى واجب و مستحب پیش از رکوع رکعت دوم مستحب است قنوت بخواند 

در نماز وتر با آن که یک رکعت مى‏باشد خواندن قنوت پیش از رکوع مستحب است

نماز جمعه در هر رکعت‏ یک قنوت دارد

نماز آیات پنج قنوت

نماز عید فطر و قربان در رکعت اول پنج قنوت و در رکعت دوم چهار قنوت دارد.

- اگر بخواهد قنوت بخواند به احتیاط واجب باید دستها را بلند کند و مستحب است دستها را تا مقابل صورت بلند نماید و کف دستها را رو به آسمان قرار دهد و به قصد رجاء انگشتان دستها را به جز ابهام به هم بچسباند و هر دو کف دستها را پهلوى هم متصل به هم قرار دهد و نگاهش هنگام قنوت به کف دستهایش باشد.

- در قنوت هر ذکرى بگوید اگر چه یک «سبحان الله‏» باشد کافى است.

و بهتر است بگوید:

قُلِ اللَّـهُمَّ مَالِکَ الْمُلْکِ تُؤْتِی الْمُلْکَ مَن تَشَاءُ وَتَنزِعُ الْمُلْکَ مِمَّن تَشَاءُ وَتُعِزُّ مَن تَشَاءُ وَتُذِلُّ مَن تَشَاءُ ۖ بِیَدِکَ الْخَیْرُ‌ ۖ إِنَّکَ عَلَىٰ کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ‌

ترجمه: بگو: خدایا! ای مالک همه موجودات! به هر که خواهی حکومت می دهی و از هر که خواهی حکومت را می ستانی، و هر که را خواهی عزت می بخشی و هر که را خواهی خوار و بی مقدار می کنی، هر خیری به دست توست، یقیناً تو بر هر کاری توانایی.

﴿ایه٢۶ سوره عال عمران

«لا اله الا الله الحلیم الکریم، لا اله الا الله العلى العظیم، سبحان الله رب السموات السبع و رب الارضین السبع و ما فیهن و ما بینهن و رب العرش العظیم و الحمد لله رب العالمین‏»

.یا بگوییم....«رَبَّنَا آتِنَا فِی الدُّنْیَا حَسَنَةً وَفِی الآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ»

ترجمه:(پروردگارا ! به ما در دنیا نیکى و در آخرت هم نیکى عطا کن، و ما را از عذاب آتش نگاه دار)

- مستحب است انسان قنوت را بلند بخواند. ولى براى کسى که نماز را به جماعت مى‏خواند، اگر امام جماعت صداى او را بشنود، بلند خواندن قنوت مستحب نیست.

- اگر عمدا قنوت نخواند قضا ندارد و اگر فراموش کند و پیش از آن که به ‏اندازه رکوع خم شود یادش بیاید مستحب است بایستد و بخواند و اگر در رکوع یادش بیاید مستحب است بعد از رکوع قضا کند و اگر در سجده یادش بیاید مستحب است بعد از سلام نماز قضا نماید.

 

بعد از خواندن قنوت باز مانند رکعت اول روکوع و سجود را می خوانیم

بعد از سجده دوم بر روی دو کنده ی زانو میشینیم و میخوانیم تشهد را:

أَشْهَدُ أَنْ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ وَحْدَهُ لا شَرِیکَ لَهُ وَأَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ . الله همه صله الا محمد و آل محمد

 

 


تا اینجا رکعت دوم به پایان رسیده اگر نماز دو رکعتی بود پس تشهد، سلام را میخوانیم و تمام میشود

و اگر سه یا چهار رکعتی بود ادامه میدهیم

سلام نماز

«السلام علیک ایها النبى و رحمة الله و برکاته‏»، یعنى سلام بر تو اى پیغمبر و رحمت و برکات خدا بر تو باد. «السلام علینا و على عباد الله الصالحین‏»، یعنى سلام از خداوند عالم بر نمازگزاران و تمام بندگان خوب او. «السلام علیکم و رحمة الله و برکاته‏» یعنى سلام و رحمت و برکات خداوند بر شما مؤمنین باد.

اکنون نماز صبح را فرا گرفتیم حال برای نماز های چهر و سه رکعتی همین مراحل را انجام میدهیم  و بعد از تشهد در رکعت دوم از جا بر میخیزیم و میگوییم:

«بحول الله و قوته اقوم و اقعد»  و بعد از ایستادن رکعت سوم را شروع میکنیم

در اقامه این رکعت دیگر حمد و سوره و قنوت نداریم و به جای اینها یک بار سوره حمد یا سه بار میخوانیم:«سبحان الله و الحمد لله و لا اله الا الله و الله اکبر»

یعنى پاک و منزه است‏خداوند تعالى و ثنا مخصوص اوست و نیست‏خدایى سزاوار پرستش مگر خداى بى‏همتا. و بزرگتر است از اینکه او را وصف کنند.

خوب اگر نماز سه رکعتی باشد بعد از رکوع و سجده، تشهد وسلام را میخوانیم وتمام میشود اما اگر چهار رکعتی باشد .....

پس از سجده ها بدون تشهد وسلام  با ذکر «بحول الله و قوته اقوم و اقعد» بر میخیزیم و دباره ذکر تسبیحات اربعه را میخوانیم سپس، رکوع و سجود و تشهد و سلام را میخوانیم. اینگونه نماز به پایان میرسد.

منابع:رساله مراجع تقلید
موضوعات مرتبط: نماز، 

           

                       تاریخ : شنبه 9 فروردین 1393  |  01:10 ب.ظ   |   نویسنده : قاسم عطایی   |    نظرات
کد پرش به بالای صفحه وب