تبلیغات
پایگاه فرهنگ مهدویت-(عظمت غدیر) - احکام مسجد
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                              أللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحجّة بِنِ الحَسَن، صَلَوَاتُکَ عَلَیْهِ وَ عَلی آبَائِهِ فِی هذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَة، وَلِیّاً وَ حَافِظاً، وَ قَائِداً وَ نَاصِراً، وَ دَلِیلًا وَ عَیْناً، حَتّی تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً، وَ تُ مَتِّعَهُ فِیهَا طَوِیلاً ، بِرَحمَتِکَ یا اَرحَمَ الرّاحِمین

 

------------------------------------------------------------------------------------  

-نجس کردن زمین، سقف، بام و طرف داخل دیوار مسجد حرام است. و هر کسى بفهمد نجس شده، باید فوراً نجاست آن را برطرف کند. و بنابر احتیاط واجب طرف بیرون دیوار مسجد را نیز نجس نکنند و اگر نجس شود، نجاستش را برطرف نمایند.

- اگر نتواند مسجد را تطهیر نماید، یا کمک لازم داشته باشد و پیدا نکند، تطهیر مسجد بر او واجب نیست، ولى بنابر احتیاط واجب، باید به کسى که مى تواند تطهیر کند اطّلاع دهد.

- اگر جایى از مسجد نجس شود که تطهیر آن بدون کندن ممکن نیست، باید آنجا را بکنند. و اگر تطهیر آن متوقّف باشد بر خراب کردن مقدار کمى از آن، جایز است آن مقدار کم را خراب نمایند و اگر چیزى مانند آجر مسجد، نجس شود در صورتى که ممکن باشد، باید بعد از آب کشیدن، به جاى اوّلش بگذارند.

- اگر مسجدى را غصب کنند و به جاى آن خانه و مانند آن بسازند یا طورى خراب شود که نماز خواندن در آن ممکن نباشد، بنابر احتیاط نجس کردن آن حرام و تطهیر آن واجب است. مگر از مسجد بودن به کلّى خارج شود، در این صورت احکام مسجد را ندارد.

- نجس کردن حرم امامان(علیهم السلام) حرام است و چنانچه نجس شود، تطهیر آن واجب مى باشد.

- اگر حصیر مسجد نجس شود، باید آن را آب کشید، ولى اگر با آب کشیدن خراب مى شود و بریدن جاى نجس بهتر است، باید آن را برید.

-بردن عین نجس، مانند خون در مسجد، اگر بى احترامى به مسجد باشد حرام است، بلکه بنابر احتیاط مستحب اگر بى احترامى نیز نباشد، عین نجس را در مسجد نبرند، ولى بردن چیزى که نجس شده، در صورتى حرام است که بى احترامى به مسجد باشد.

- اگر مسجد را براى روضه خوانى، چادر بزنند و فرش کنند و سیاهى بکوبند و اسباب چاى در آن ببرند، در صورتى که این کارها به مسجد ضرر نرساند و مانع نماز خواندن نشود، اشکال ندارد.

- بنابر احتیاط نباید مسجد را به طلا زینت نمود، ولى نسبت به حرم امامان معصوم(علیهم السلام) اشکال ندارد. و بنابر احتیاط، نباید عکس مجسمه روح دار باشد امّا چیزهایى مانند گل و بوته مکروه است.

- اگر مسجد خراب شود، نمى توان آن را فروخت، یا داخل ملک و جاده نمود.

-فروختن در، پنجره و چیزهاى دیگر مسجد، حرام است و اگر مسجد خراب شود، باید آن را با اذن متولى شرعى صرف تعمیر همان مسجد کنند و چنانچه به درد آن مسجد نخورد، باید در مسجد دیگرى مصرف شود، ولى اگر براى مسجدهاى دیگر نیز مفید نباشد، مى توانند آن را بفروشند و پول آن را اگر ممکن است، صرف تعمیر همان مسجد کنند وگرنه براى تعمیر مسجد دیگرى مصرف نمایند.

- ساختن مسجد و تعمیر مسجدى که نزدیک به خرابى مى باشد، مستحب است و اگر مسجد طورى خراب شود که تعمیر آن ممکن نباشد، مى توانند آن را خراب کنند و دوباره بسازند، بلکه مى توانند مسجدى را که خراب نشده، براى توسعه و احتیاج مردم خراب کنند و بزرگتر بسازند.
اذان و اقامه

- تمیز کردن مسجد و روشن کردن چراغ در آن مستحب است و کسى که مى خواهد مسجد برود مستحب است، خود را خوشبو کند، لباس پاکیزه و قیمتى بپوشد، ته کفش خود را بررسى نماید که نجاستى، به آن نباشد، و موقع داخل شدن به مسجد، اوّل پاى راست و هنگام بیرون آمدن، اوّل پاى چپ را بگذارد و همچنین مستحب است، از همه زودتر به مسجد آید و از همه دیرتر، از مسجد بیرون رود.

- وقتى انسان وارد مسجد مى شود، مستحب است دو رکعت نماز، به قصد تحیّت و احترام مسجد بخواند و اگر نماز واجب یا مستحب دیگرى نیز بخواند، کافى است.

- خوابیدن در مسجد اگر ناچار نباشد، صحبت کردن در مورد کارهاى دنیا، مشغول صنعت شدن و خواندن شعرى که نصیحت و مانند آن نباشد مکروه است. و همچنین مکروه است آب دهان، بینى و اخلاط سینه را، در مسجد بیندازد، یا گمشده اى را طلب کند و یا صداى خود را بلند نمایند، اما بلند کردن صدا براى اذان مانعى ندارد.

- راه دادن بچّه و دیوانه به مسجد مکروه است و کسى که پیاز، سیر و مانند آن خورده که بوى دهانش، مردم را اذیت مى کند، مکروه است به مسجد برود.

-----------------------------------------------------------------

مرحوم عباس(شاه عباس)بیگزاده

بنیانگذار  یکی از اولین مساجد روستایی کشور(روستای بیشه دراز شهرستان دهلران)           

                       تاریخ : جمعه 1 فروردین 1393  |  12:32 ب.ظ   |   نویسنده : قاسم عطایی   |    نظرات
کد پرش به بالای صفحه وب