تبلیغات
پایگاه فرهنگ مهدویت-(عظمت غدیر) - امام خمینی (ره)؛ منادی بیداری اسلامی
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                              أللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحجّة بِنِ الحَسَن، صَلَوَاتُکَ عَلَیْهِ وَ عَلی آبَائِهِ فِی هذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَة، وَلِیّاً وَ حَافِظاً، وَ قَائِداً وَ نَاصِراً، وَ دَلِیلًا وَ عَیْناً، حَتّی تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً، وَ تُ مَتِّعَهُ فِیهَا طَوِیلاً ، بِرَحمَتِکَ یا اَرحَمَ الرّاحِمین

 

------------------------------------------------------------------------------------  

امام خمینی (ره)؛ منادی بیداری اسلامی

حضرت امام خمینی (ره) می فرمایند: «من امیدوارم که همه ملت های اسلام که به واسطه تبلیغاتی که، فعالیت هایی که از اجانب شد و اینها را از هم متفرق کردند و مقابل هم قرار دادند، بیدار بشوند و همه با هم بشوند. یک دولت بزرگ اسلامی، یک دولت زیر پرچم «لااله الا الله» تشکیل بدهند و این دولت بر همه دنیا غلبه بکند.»(۱)

بیداری اسلامی یکی از مسائل و پدیده های ارزشمندی است که پس از وقوع انقلاب اسلامی و قیام ملت ایران علیه حکومت جور، مجدداً با گذشت چندین دهه و انقلاب های مکرر در سرزمین های عربی، به وقوع پیوسته است. زمینه ها و عوامل بسط و گسترش این بیداری در بین مردم جهان، خود مبحثی قابل بحث است و در این میان نقش انقلاب اسلامی ایران و موفقیت و سرافرازی همه جانبه کشور در ابعاد اقتصادی، سیاسی و اعتقادی، پس از گذشت سالیان دراز بر دیگر ملل جهان، امری مسلم است. چرا که لزوم وجود الگو و نمونه ای کامل در هر فرایندی، می تواند زمینه های گسترش و بسط آن را به نحو احسن فراهم سازد.


با توجه به سخنان حضرت امام، یکی از اهداف و آرمان های نظام انقلاب اسلامی ایران، بیدار نمودن تمام ملت های مظلوم و ستمدیده جهان و قیام آنها علیه حکومت های فاسد و بی دین جهان است. مردمی که در طول تاریخ، شاهد تضییع حق و حقوق خود از طرف اجانب و استعمار جهانی بوده اند، می باید از پشت پرده مسائل و سیاست های جهان آگاه گشته و سرنوشت جامعه خود را به دست خویش رقم زنند. در سایه


این بیداری است که ملل اسلامی می توانند انسجام و همبستگی خود را افزایش داده و زمینه های تشکیل یک دولت جهانی اسلام را فراهم سازند. دولتی که با اجرا و عملی ساختن اصول و احکام اسلامی در جامعه، سعادت و نیکبختی ابدی و جاودان شهروندان خود را فراهم سازد.


بی تردید سخنان و رهنمودهای حضرت امام خمینی(ره) به عنوان بنیانگذار انقلاب و آغازگر رهبری بیداری اسلامی می تواند در تشریح و تحلیل این مسئله، نقش وافری داشته باشد. حضرت امام همواره با بررسی تاریخچه ظلم و ستم های حکومت های استبدادی و استعمارگر جهان، سعی در آگاهی افکار عمومی و روشن سازی جنبه های دور از چشم این مسئله داشته اند.


«آمریکا و.. برای تضعیف اسلام و دولت های اسلامی مشغول فعالیت، از قبیل تفرقه افکنی ها و ایجاد تشنجات داخلی به دست عمال مزدور یا فریب خورده و بر افروختن جنگ بین کشورها و دیگر شیوه های استعماری هستند و این دولت های کشورهای اسلامی و مستضعف جهان هستند که باید چشم و گوش خود را باز کرده و این توطئه ها را خنثی کنند.»(۲)


با دقت در رویکردها و روش زندگی ایشان می توان دریافت که یکی از دغدغه ها و مسائلی که ذهن ایشان را مشوش می نمود، لزوم آگاهی و بیدار سازی ملل اسلامی بود. بخصوص اقدامات و دسیسه های استکبار جهانی و توطئه های غیرانسانی و دور از ذهن آنها در جهت تضعیف مردم ستمدیده و مظلوم جهان، باعث نگرانی ایشان می گشت: «ما تا نفهمیم که خودمان هم یک شخصیتی داریم، مسلمان ها هم یک گروهی هستند و شخصیتی دارند و می توانند خودشان هم کار انجام بدهند، تا نخواهیم یک کاری را، نمی توانیم و تا بیدار نشویم، نمی خواهیم.»(۳)


اولین مسئله ای که در بیداری ملل اسلامی مطرح است، لزوم وحدت و همبستگی جهانی تمامی مسلمین جهان است، تا زمینه های پیگیری اهداف و آرمان های اولیه اسلام و پیشروان و رهبران اسلام محقق گردد. پیامبر اکرم (ص) بعد از گسترش اسلام در سرزمین عربستان، با ارسال نامه هایی برای پادشاهان کشورهای دیگر، سعی در جهانی نمودن اسلام و ایجاد حکومت جهانی داشتند تا زمینه های عملی و اجرا گشتن احکام و اصول اسلام و سعادت تمامی مردم جهان فراهم گردد. بسیاری از اصول و قوانین اسلام از جمله برابری و برادری تمامی افراد و مسلمانان با یکدیگر و رفع تبعیض های نژادی نشانگر جهانی بودن آیین اسلام است.


در این راستا و با وجود دسیسه و نقشه های دشمنان اسلام و استکبار جهان، که سعی در ایجاد تفرقه و تضعیف جامعه اسلام دارد، لزوم بیداری و آگاهی مسلمانان احساس می گردد. خوشبختانه در سال های اخیر مردم پرده از چهره نحس و دوروی دشمنان اسلام برداشته و به این مسئله واقف گشته اند که می باید خود سرنوشت و آینده سرزمین شان را تعیین نموده و دست اجانب و غیر مسلمین را از کشور خویش کوتاه نمایند. حفظ وحدت و اتحاد همه جانبه و ایجاد حکومت یکپارچه اسلامی در کنار مسئله بیداری ملل مسلمان یکی از دغدغه های حضرت امام محسوب می گشت:


«باید مسلمین بیدار بشوند. امروز روزی نیست که مسلمان ها هر کدام یک گوشه ای زندگی تنهایی بکنند و خودشان بین خودشان در هر کشوری یک زندگی خاص به خود داشته باشند، نمی شود این معنا. در یک همچو زمانی که سیاست های ابرقدرت ها بلعیدن همه جاست، مسلمین باید بیدار بشوند، ملت ها. دولت ها را من از اکثر شان مأیوس هستم، لکن ملت ها باید بیدار بشوند و همه تحت لوای اسلام و تحت سیطره قرآن باشند. الحمد لله مسلمین هم عده شان قریب یک میلیارد هست و هم ممالکشان یک ممالکی است غنی، ثروتمند و هم افرادشان افراد لایق...»(۴)


با دقت در سخنان و رهنمود های امام(ره)، می توان دریافت که سرزمین های اسلامی، منابع و امکانات لازم را در اختیار دارد تا رشد و سعادت همگانی خود را فراهم سازد. چرا که یکی از عوامل مهم در جهت حفظ استقلال سیاسی و اقتصادی از کشورهای غربی و دولت های استعماری داشتن منابع غنی و امکانات مادی و نیروی انسانی است تا در کنار اجرای اصول و احکام معنوی نظام، تکمیل کننده سعادت دنیوی و اخروی باشد.


حضرت امام همواره غفلت و ناآگاهی را به عنوان خطر و زنگاری برای مردم مسلمان می دانستند و در سخنان خود به آن اشاره می کردند: «اگر ملت اسلام بیدار نشوند و به وظایف خود آگاه نگردند، اگر علمای اسلام احساس مسئولیت نکنند و به پا خیزند، اگر اسلام واقعی که عامل وحدت و تحرک کلیه فِرق مسلمین در مقابل بیگانگان است و ضامن سیادت و استقلال ملل مسلمان و کشورهای اسلامی می باشد، به دست عوامل و ایادی اجانب همین طور در زیر پرده سیاه تر و نکبت بارتری برای جامعه اسلامی در پیش است و خطر ویران کننده ای متوجه اساس اسلام و احکام قرآن می باشد.»(۵)


در واقع اگر بیداری اسلامی صورت نمی گرفت، خطر ویران کننده ای برای احکام و اساس اسلام و قرآن به حساب می آمد. با دقت در حوادث اخیر و وقوع انقلاب های مکرر در سرزمین های اسلامی، می توان افق و آینده روشن را نه تنها برای مسلمین جهان، بلکه برای تمامی مردم و افراد ستمدیده جهان مشاهده نمود.


میرعماد اشراقی

یادداشت ها:

(۱)صحیفه امام؛ ج۶، ص۲۳۴

(۲)صحیفه امام؛ ج۱۸، ص۱۴۶

(۳)صحیفه امام؛ ج۱۳، ص۵۳۲

(۴)صحیفه امام؛ ج۱۲، ص۳۱۸

(۵)صحیفه امام؛ ج۲، ص۴۸۸

موضوعات مرتبط: امام خمینی (ره)،  بیداری اسلامی،  انقلاب اسلامی، 
برچسب ها: بیداری اسلامب،  

           

                       تاریخ : دوشنبه 21 بهمن 1392  |  09:11 ق.ظ   |   نویسنده : قاسم عطایی   |    نظرات
کد پرش به بالای صفحه وب